Polo: 84th National Championship Inter Circuits with Handicap Copa República Argentina, in Pilar and Palermo

4:16 PM Sandra Gutrejde Suarez 0 Comments

This traditional championship, one of the most important in the Argentine Polo Association yearly calendar, will kick off on Saturday March 17th, 2012 at the Cathedral of Polo, the Palermo Polo Field (Av. Libertador & Dorrego), and the Argentine Polo Association's magnificent polo fields in Pilar. The tournament's schedule includes some more matches and the finals at the Palermo Polo Field.

This unique championship, with no handicap limits (0 to 40 goals), was created in 1929 by Don Francisco Ceballos, president of the Argentine Polo Association. In 1938 it was named "Copa Republica Argentina".

This year the classified teams, proceeding from the different regions in the country and between 14 to 26 goals of handicap, are:

ZONE A
Don Alejandro (Center-North): Mariano Uranga 6, Ignatius Du Plessis  7, Jorge Monsegou 5, Jaime García Huidobro 8. Total 26.
El Rincón Talandraca (East): Eduard Carmignac 0, Milo Fernández Araujo 8, Christofer Mckenzie 5, Lucas Monteverde (Jr) 9. Total 22.
Estancia Grande Río Uruguay (Cuyo): Iván Lariguet 5, Nicolás Corti Maderna (Jr) 5, Miguel Amieva Saravia 4, Andrés Lariguet 5. Total 19.
Club Hípico Santa Catalina ERSA (Litoral North): Tulio Acquarone 2, Martín Inchauspe 5, Rafael Silva 6, Gabriel O. Batistuta 1. Total 14.

ZONE B
Indios Chapalefú ll El Remanso (Center-West): Charlie  Hanbury 5, George Hanbury 4, Guillermo Terrera (Jr) 7, Eduardo Heguy 8. Total 24.
La Irenita (Center-South): Claudio Palomeque 5, Felipe Llorente 2, Guillermo Willington 7, Matías Mac Donough 8. Tota 22.
Hípico Gualeguaychú (Litoral South): Agustín von Wernick 5, Facundo Castagnola 6, Federico Von Potobsky 6, Salvador Veronesi 2. Total 19.
La Alexandra (Porteño): Lucas Díaz Alberdi 2, Miguel Bourdieu 4, Alejandro Díaz Alberdi 8, Bautista Bayugar 3. Total 17.

ZONE C
La Esquina Río Uruguay Seguros (Porteño): Pascual Sáinz de Vicuña 5, Rodrigo Rueda (Jr) 6, Diego Cavanagh 7, Alejandro Agote 8. Total: 26.
Coronel Suárez El Malón (South-West): Eulogio Olariaga 3, Nicolás Garrós 5, Ramiro Garrós 5, Diego Araya 7. Total 20.
Las Rosas (North-West): Tomás Ruíz Guiñazú 6, Franco Gai (Jr) 5, Juan Ruíz Guiñazú (Jr) 6, Federico Scopsi Wulf 3. Total 20.
La Natividad (Cañuelas): Gastón Giovanelli 0, Ignacio Kennedy 2, Marcelo Frayssinet 7, Bartolomé Castagnola 9. Total 18.

FIXTURE

SATURDAY 17 MARCH
Zone A - PALERMO
2.00 PM: El Rincón vs. Estancia Grande
4.00 PM: Don Alejandro vs. Club Hípico Sta Catalina
Zone B - Pilar
2.00 PM: La Irenita vs. Hípico Gualeguaychú
4.00 PM: Indios Chapaleufú II vs. La Alexandra
Zone C - Pilar
2.00 PM: Las Rosas vs. Coronel Suárez
4.00 PM: La Esquina vs. La Natividad

MONDAY 19 MARCH
Zone A - Pilar
4.00 PM: Winner Match 1 VS. Loser Match 2
2.00 PM: Winner Match 2 VS. Loser Match 1
Zone B - PALERMO
4.00 - Winner Match 1 VS. Loser Match 2
2.00 - Winner Match 2 VS. Loser Match 1
Zone C - Pilar
4.00 - Winner Match 1 VS. Loser Match 2
2.00 - Winner Match 2 VS. Loser Match 1

WEDNESDAY 21 MARCH
Zone A - Pilar
2.00 PM: Winner Match 1 VS. Winner Match 2
4.00 PM: Loser Match 2 VS. Loser Match 1
Zone B - Pilar
2.00 PM: Winner Match 1 VS. Winner Match 2
4.00 PM: Loser Match 2 VS. Loser Match 1
ZONE  C - PALERMO
2.00 - Winner Match 1 VS. Winner Match 2
4.00 - Loser Match 2 VS. Loser Match 1

SEMIFINALS – FRIDAY 23 MARCH
DIARIO LA  NACION CUP - Pilar
11.00 AM
12.00 PM
SEMIFINALS REPUBLICA ARGENTINA CUP - PALERMO
2.00 PM
4.00 PM

FINALS – SUNDAY 25 MARCH - PALERMO
2.00 PM: FINAL LA NACION CUP
4:00 PM: FINAL REPUBLICA ARGENTINA CUP

All matches are open to the public with Free entrance. 
The schedule is subject to change depending on weather conditions, so keep checking for updates. 

You Might Also Like

0 comments: