Football Soccer in Buenos Aires - Calendar of matches March - June 2017

12:00 PM Sandra Gutrejde Suarez 0 Comments


The fixture of football (soccer) matches in Buenos Aires for the first half of the year 2017 has been announced. It comprises the matches in the local Tournaments "Torneo Argentino 2017", "Supercopa Argentina", the Qualifiers for Russia World Cup 2018, and the international tournaments "Copa Libertadores 2017" and "Copa Sudamericana 2017".

Don't miss the opportunity of attending one of these exciting games the easiest and safest way, with a service that includes tickets, transfers, and bilingual host, provided the leading companies in football tours. Contact me and make your reservation!

March 2017 
Wednesday 1: RACING vs RIONEGRO AGUILAS (Colombia) - COPA SUDAMERICANA 2017
Thursday 9: LANUS vs NACIONAL (Uruguay) - COPA LIBERTADORES 2017
Saturday 11: SAN LORENZO vs BELGRANO
Sunday 12: RACING vs LANUS
Sunday 12: BOCA JUNIORS vs TALLERES
Sunday 12: RIVER PLATE vs UNION
Wednesday 15: SAN LORENZO vs PARANAENSE (Brazil) - COPA LIBERTADORES 2017
Saturday 18: INDEPENDIENTE vs SAN MARTIN
Sunday 19; BOCA JUNIORS vs TALLERES
Tuesday 21: LANUS vs RIVER PLATE 
Thursday 23: ARGENTINA vs CHILE - QUALIFIERS RUSSIA WORLD CUP 2018
Saturday 25: SAN LORENZO vs QUILMES
Sunday 26: RIVER PLATE vs BELGRANO
Friday 31: INDEPENDIENTEvs VELEZ

April 2017
Saturday 1: BOCA JUNIORS vs DEFENSA Y JUSTICIA
Sunday 2: LANUS vs BANFIELD
Tuesday 4: INDEPENDIENTE vs ALIANZA LIMA (Perú) - COPA SUDAMERICANA 2017
Saturday 8: RACING vs TIGRE
Sunday 9: RIVER PLATE vs QUILMES
Thursday 13: RIVER PLATE vs MELGAR (Perú) - COPA LIBERTADORES 2017
Friday 14: HURACAN vs ARSENAL
Saturday 15: INDEPENDIENTE vs AT.RAFAELA
Sunday 16: BOCA JUNIORS vs PATRONATO
Tuesday 18: LANUS vs ZULIA (Venezuela) - COPA LIBERTADORES 2017
Friday 21: SAN LORENZO vs TEMPERLEY
Saturday 22: RACING vs AT.TUCUMAN
Sunday 23; RIVER PLATE vs SARMIENTO
Tuesday 25: SAN LORENZO vs UNIV. CATOLICA (Chile) - COPA LIBERTADORES 2017
Saturday 29: HURACAN vs NEWELLS
Sunday 30: BOCA JUNIORS vs ARSENAL

May 2017
Tuesday 2: LANUS vs VELEZ
Saturday 6: SAN LORENZO vs ROSARIO CENTRAL
Sunday 7: RIVER PLATE vs TEMPERLEY
Wednesday 10: RIVER PLATE vs EMELEC (Ecuador) - COPA LIBERTADORES 2017
Saturday 13: VELEZ vs TIGRE
Sunday 14: BOCA JUNIORS vs RIVER PLATE
Wednesday 17: SAN LORENZO vs FLAMENGO (Brasil) - COPA LIBERTADORES 2017
Wednesday 17: LANUS vs CHAPECOENSE (Brasil) - COPA LIBERTADORES 2017
Saturday 20: SAN LORENZO vs ALDOSIVI
Sunday 21: BOCA JUNIORS vs NEWELL'S OLD BOYS
Thursday 25: RIVER PLATE vs INDEPENDIENTE MEDELLIN (Colombia) - COPA LIBERTADORES 2017
Saturday 27: RACING vs SAN LORENZO
Sunday 28: RIVER PLATE vs ROSARIO CENTRAL
Sunday 28: HURACAN vs BOCA JUNIORS
Wednesday 31: HURACAN vs DEP.ANZOATEGUI (Venezuela) - COPA SUDAMERICANA 2017

June 2017
Saturday 3: RACING vs ALDOSIVI
Sunday 4: SAN LORENZO vs RIVER PLATE
Sunday 4: BOCA JUNIORS vs INDEPENDIENTE
Saturday 10: INDEPENDIENTE vs OLIMPO
Sunday 11: RIVER PLATE vs RACING
Saturday 17: SAN LORENZO vs BANFIELD
Sunday 18: RIVER PLATE vs ALDOSIVI
Saturday 24: INDEPENDIENTE vs LANUS
Sunday 25: BANFIELD vs RACING
Sunday 25: BOCA JUNIORS vs UNION

Schedule subject to change of dates and addition of new matches, please check regularly on this post online for updates.

You Might Also Like

0 comments: