Teatro Colon 2024 Season



The prestigious TEATRO COLON OF BUENOS AIRES, one of the most important Opera Houses in the world, has announced its 2024 SEASON PROGRAM.

The 2024 season consists of seven lyrical titles (four revivals and three premieres), five ballets and twenty concerts by the Buenos Aires Philharmonic Orchestra, plus five concerts by the Stable Orchestra of the Teatro Colón, with a few bright names.


BALLET:

The season will open on March 12 with the ballet Carmina Burana, directed by Mauricio Wainrot. The direction of the four remaining titles that make up the program will be the responsibility of Mario Galizzi, director of the Ballet of Teatro Colón.

In June Marianela Nuñez, prima ballerina of the Royal Ballet of London, will star in Sleeping Beauty. In late August, a mixed program will be presented, composed of Suite en Blanc, Adagietto and Bolero X. The romantic ballet Giselle completes the ballet season, that will conclude with The Bayadere.

OPERA:
 
The Opera season will begin with Strauss's opera Ariadna in Naxos, on April 12, directed by Günter Neuhold and régie by Marcelo Lombardero, bringing together local and international performers led by Carla Filipcic Holm, Sergio Escobar, and Ekaterina Lekina.

Turandot, Puccini’s masterpiece, will go up on May 17 (nine functions) with the historic staging by Roberto Oswald and musical direction alternating between Carlos Vieu and Beatrice Venezi. Austrian soprano Martina Serafin will star alongside Marcelo Puente, Jaqulina Livieri and Lucas Debeven Mayer.

The Consul, by Gian Carlo Menotti, will also have its revival in the stage version by Rubén Szuchmacher with musical direction of Marcelo Ayub (August). Except for the lead role, which this time will be played by the Argentine baritone Sebastián Angulegui, the rest of the cast is practically the same as the 2022 premiere, with Carla Filipcic Holm, Adriana Maestrángelo and Virginia Correa Dupuy, in the main roles.

Carmen by Georges Bizet, with stage direction by Calixo Bieito, is the most resonant of the lyrical season. It is a co-production between the Teatro La Fenice in Venice, the Teatro Massimo in Palermo, the Gran Teatre del Liceu in Barcelona, ​​and the Teatro Regio in Turin. It will go up on July 12 (eight performances) with musical direction by Kakhi Solomnishvili, and the Argentine mezzo-soprano Francesa di Sauro together with Gustavo López Manzitti in the main roles.

Orpheus in the Underworld is the second of the three new productions. Jacques Offenbach's operetta will feature a scene by the ingenious Pablo Maritano and musical direction by Christian Baldini, with the participation of a talented local cast (November).

The third novelty - perhaps the most unique thing of the season - is the new production of Aurora, by Héctor Panizza, with stage direction by Betty Gambartes (September and October). 

Un Ballo in Maschera, by Giuseppe Verdi, will close the season between November and December. 

CONCERTS:

The two Colón orchestras will also each have their season (20 concerts for the Philharmonic, and 5 for the Stable Orchestra) with guest conductors and performers.

The Academic Orchestra of Teatro Colón will also have its subscription for six concerts and will work with directors specialized in different repertoires.

Highlights include the Concerto for piano, string orchestra and cymbals, by Galina Ustvólskaya (April 13) and the Concerto for two harpsichords in C minor by Bach, in tribute to Mario Videla who passed away last year (July 19). And in the semi-staged version, the premiere of La voz que nunca calla, by Marcelo Delgado and libretto by Ignacio Apolo (November 9).

FESTIVAL MARTHA ARGERICH:

The Martha Argerich Festival will return in August with Charles Dutoit, Annie Dutoit-Argerich, among other guests (programs to be confirmed). And of course, the famous hostess and pianist Martha Argerich.


INTERNATIONAL GUESTS:

Among the international visitors, the Chinese pianist Yuja Wang and the soprano Hera Hyesang Park stand out. Both will be presented in the Extraordinary Concerts cycle, which will also feature the presence of the Camerata Antiqua of Curitiba under the baton of Ricardo Kangi, the National Symphony Orchestra of Colombia under the direction of Yeruham Scharovsky, and the conductors Sylvain Gasançony and Isaac Karabtchevsky.


The full 2024 Season's program (in Spanish only) can be downloaded through this link.


TICKETS:
Yearly Subscriptions on sale from February 19th, 2024.
Individual tickets for all the 2024 performances will go on sale on March 4th.
Theater's box office: Tucuman 1171, every day from 9:00 am to 5:00 pm (except May 1st, December 24, 25, 31, and January 1st).

For more information, visit Teatro Colón official website.



Futbol Soccer in Buenos Aires - Calendar of matches January - June 2024


Experience the thrill of attending one of the futbol games in the Argentine Soccer 1st Division in Buenos Aires!

Don't miss the opportunity of attending one of these exciting games the easiest and safest way, with a service that includes tickets, transfers, and permanent bilingual guide, provided the leading companies in football tours. Contact me and make your reservation!

Ask for matches in the Campeonato Carioca in Rio de Janeiro as well!

FIXTURE

JANUARY 2024
Saturday 27: Racing Club vs Union
Saturday 27: San Lorenzo vs Lanus
Sunday 28: River Plate vs Argentinos Juniors
Sunday 28: Estudiantes de La Plata vs Belgrano
Tuesday 30: Velez Sarsfield vs Independiente
Tuesday 30: Gimnasia de La Plata vs Independiente de Rivadavia
Tuesday 30: Huracan vs Talleres
Wednesday 31: Argentinos Juniors vs Deportivo Riestra
Wednesday 31: Racing Club vs Tigre

FEBRUARY 2024
Thursday 1: Boca Juniors vs Sarmiento
Saturday 3: Independiente vs Gimnasia de La Plata
Sunday 4: River Plate vs Velez Sarsfield
Monday 5: San Lorenzo vs Union
Monday 5: Estudiantes de La Plata vs Racing Club
Thursday 8: Huracan vs Independiente
Friday 9: Velez Sarsfield vs Gimnasia de La Plata
Friday 9: Estudiantes de La Plata vs Tigre
Friday 9: Racing Club vs San Lorenzo
Saturday 10: Argentinos Juniors vs Banfield
Saturday 10: Boca Juniors vs Defensa y Justicia
Tuesday 13: Independiente vs Rosario Central
Tuesday 13: Gimnasia de La Plata vs Huracan
Tuesday 13: San Lorenzo vs Estudiantes de La Plata
Wednesday 14: Boca Juniors vs Central Cordoba
Saturday 17: San Lorenzo vs Tigre
Saturday 17: Racing Club vs Godoy Cruz
Sunday 18: River Plate vs Banfield
Sunday 18: Velez Sarsfield vs Huracan
Monday 19: Estudiantes de La Plata vs Newells Old Boys
Tuesday 20: Argentinos Juniors vs Independiente Rivadavia
Saturday 24: Huracan vs San Lorenzo
Saturday 24: Independiente vs Racing Club
Sunday 25: River Plate vs Boca Juniors
Monday 26: Argentinos Juniors vs Platense
Monday 26: Velez Sarsfield vs Tigre
Thursday 29: Gimnasia de La Plata vs Instituto
Thursday 29: Huracan vs Rosario Central

MARCH 2024
Saturday 2: Independiente vs Argentinos Juniors
Sunday 3: Boca Juniors vs Belgrano de Córdoba
Tuesday 5: Velez Sarsfield vs Rosario Central
Tuesday 5: Racing Club vs Sarmiento
Wednesday 6: Argentinos Juniors vs Gimnasia de La Plata
Wednesday 6: River Plate vs Independiente de Rivadavia
Wednesday 6: San lorenzo vs Godoy Cruz
Wednesday 6: Estudiantes de La Plata vs Platense 
Saturday 9: Independiente vs River Plate 
Saturday 9: Gimnasia de La Plata vs Barracas Central
Sunday 10: Boca Juniors vs Racing Club
Sunday 10: Huracan vs Argentinos Juniors
Saturday 16: Velez Sarsfield vs Instituto
Saturday 16: San Lorenzo vs Sarmiento
Saturday 16: Racing Club vs Defensa Y Justicia
Sunday 17: Estudiantes de La Plata vs Boca Juniors
Sunday 17: River Plate vs Gimnasia de La Plata
Tuesday 19: Argentinos Juniors vs Rosario Central
Wednesday 20: San Lorenzo vs Godoy Cruz
Friday 29: Huracan vs River Plate
Saturday 30: Boca Jrs vs San Lorenzo
Sunday 31: Independiente vs Atlético Tucuman
Sunday 31: Gimnasia de La Plata vs Deportivo Riestra

APRIL 2024
Thursday 4: San Lorenzo vs Palmeiras (Brazil) - Copa Libertadores de America
Friday 5: Velez Sarsfield vs Argentinos Juniors
Saturday 6: San Lorenzo vs Defensa y Justicia
Saturday 6: Estudiantes de La Plata vs Central Cordoba
Sunday 7: River Plate vs Rosario Central
Sunday 7: Racing Club vs Lanus
Tuesday 9: Boca Juniors vs Trinidense (Paraguay) - Copa Sudamericana
Tuesday 9: Estudiantes de La Plata vs The Strongest (Bolivia) - Copa Libertadores de America
Tuesday 9: Argentinos Juniors vs Racing Club De Montevideo (Uruguay) - Copa Sudamericana
Wednesday 10: Racing Club vs Red Bull Bragantino (Brazil) - Copa Sudamericana
Thurday 11: River Plate vs Nacional (Uruguay) - Copa Libertadores de America
Saturday 13:Huracan vs Atlético Tucuman
Sunday 14: Gimnasia de La Plata vs Banfield
Monday 15: Independiente vs Talleres
Monday 15: Argentinos Juniors vs Barracas Central
Tuesday 16: Boca Juniors vs Godoy Cruz
Tuesday 23: Argentinos Juniors vs Corinthians (Brazil) - Copa Sudamericana
Tuesday 23: Estudiantes de La Plata vs Gremio (Brasil) - Copa Sudamericana

MAY 2024
Thursday 9: San Lorenzo vs Independiente Del Valle (Ecuador) - Copa Libertadores de America
Friday 10: Argentinos Juniors vs Rosario Central
Saturday 11: River Plate vs Central Cordoba
Saturday 11: Huracan vs Defensa y Justicia
Saturday 11: Independiente vs Talleres
Monday 13: Gimnasia de La Plata vs Velez Sarsfield
Tuesday 14: River Plate vs Libertad (Paraguay) - Copa Libertadores de América
Wedesday 15: Boca Juniors vs Fortaleza (Brazil) - Copa Sudamericana
Thursday 16: Racing Club vs Coquimbo Unido (Chile) - Copa Sudamericana
Thursday 16: San Lorenzo vs Liverpool (Uruguay) - Copa Libertadores de America
Saturday 18: River Plate vs Belgrano
Monday 20: Racing Club vs Argentinos Juniors
Monday 20: San Lorenzo vs Lanus
Monday 20: Estudiantes de La Plata vs Deportivo Riestra
Tuesday 21: Velez Sarsfield vs Newells Old Boys
Saturday 25: Argentinos Juniors vs River Plate
Saturday 25: Boca Juniors vs Talleres
Sunday 26: Huracan vs Instituto
Sunday 26: Gimnasia de La Plata vs Banfield
Sunday 26: Independiente vs Velez Sarsfield
Tuesday 28: Argentinos Juniors vs Nacional (Paraguay) - Copa Sudamericana
Tuesday 28: Racing Club vs Sportivo Luqueño (Paraguay) - Copa Sudamericana
Wednesday 29: Estudiantes de La Plata vs Huachipato Fc (Chile) - Copa Libertadores de America
Thursday 30: River Plate vs Deportivo Táchira (Venezuela) - Copa Libertadores de America

JUNE 2024
Saturday 1: Velez Sarsfield vs Atlético Tucuman
Saturday 1: Racing Club vs Deportivo Riestra
Sunday 2: River Plate vs Tigre
Monday 3: San Lorenzo vs Sarmiento
Monday 3: Estudiantes de La Plata vs Godoy Cruz
Wednesday 12: Argentinos Juniors vs Central Cordoba
Wednesday 12: Huracan vs Independiente de Rivadavia
Wednesday 12: Gimnasia de La Plata vs Barracas Central
Wednesday 12: Independiente vs Banfield

Schedule subject to change of dates and addition of new matches depending on the progress of the tournaments, please check regularly for updates.

Contact me and make your reservation!

St Patrick's Day Celebration 2024


Every March 17th, the most important day in its calendar, Ireland celebrates its patron saint, Saint Patrick. This special date will be celebrated once again with a big Fair and Parade in Buenos Aires.

The Saint Patrick's Parade will start at Av. del Libertador & Maipu at 4:00 pm to finish at Plaza San Martin, where Irish music groups will be presenting their traditional dances and music on the main stage.

Visitors are encouraged to wear green for the occassion.

This event is organized by the Irish - Argentine Association "William Brown". In case of rain it will be held on Monday, March 18th.

The Irish community in Argentina is one of the largest in the world (calculated in 500,000 people). In recent years the celebration of St Patrick’s day has been extended to most of the pubs in Buenos Aires.