Futbol Soccer in Buenos Aires - Calendar of matches January - June 2024

11:35 AM Sandra Gutrejde 0 Comments


Experience the thrill of attending one of the futbol games in the Argentine Soccer 1st Division in Buenos Aires!

Don't miss the opportunity of attending one of these exciting games the easiest and safest way, with a service that includes tickets, transfers, and permanent bilingual guide, provided the leading companies in football tours. Contact me and make your reservation!

Ask for matches in the Campeonato Carioca in Rio de Janeiro as well!

FIXTURE

JANUARY 2024
Saturday 27: Racing Club vs Union
Saturday 27: San Lorenzo vs Lanus
Sunday 28: River Plate vs Argentinos Juniors
Sunday 28: Estudiantes de La Plata vs Belgrano
Tuesday 30: Velez Sarsfield vs Independiente
Tuesday 30: Gimnasia de La Plata vs Independiente de Rivadavia
Tuesday 30: Huracan vs Talleres
Wednesday 31: Argentinos Juniors vs Deportivo Riestra
Wednesday 31: Racing Club vs Tigre

FEBRUARY 2024
Thursday 1: Boca Juniors vs Sarmiento
Saturday 3: Independiente vs Gimnasia de La Plata
Sunday 4: River Plate vs Velez Sarsfield
Monday 5: San Lorenzo vs Union
Monday 5: Estudiantes de La Plata vs Racing Club
Thursday 8: Huracan vs Independiente
Friday 9: Velez Sarsfield vs Gimnasia de La Plata
Friday 9: Estudiantes de La Plata vs Tigre
Friday 9: Racing Club vs San Lorenzo
Saturday 10: Argentinos Juniors vs Banfield
Saturday 10: Boca Juniors vs Defensa y Justicia
Tuesday 13: Independiente vs Rosario Central
Tuesday 13: Gimnasia de La Plata vs Huracan
Tuesday 13: San Lorenzo vs Estudiantes de La Plata
Wednesday 14: Boca Juniors vs Central Cordoba
Saturday 17: San Lorenzo vs Tigre
Saturday 17: Racing Club vs Godoy Cruz
Sunday 18: River Plate vs Banfield
Sunday 18: Velez Sarsfield vs Huracan
Monday 19: Estudiantes de La Plata vs Newells Old Boys
Tuesday 20: Argentinos Juniors vs Independiente Rivadavia
Saturday 24: Huracan vs San Lorenzo
Saturday 24: Independiente vs Racing Club
Sunday 25: River Plate vs Boca Juniors
Monday 26: Argentinos Juniors vs Platense
Monday 26: Velez Sarsfield vs Tigre
Thursday 29: Gimnasia de La Plata vs Instituto
Thursday 29: Huracan vs Rosario Central

MARCH 2024
Saturday 2: Independiente vs Argentinos Juniors
Tuesday 5: Velez Sarsfield vs Rosario Central
Tuesday 5: Racing Club vs Sarmiento
Wednesday 6: Argentinos Juniors vs Gimnasia de La Plata
Wednesday 6: River Plate vs Independiente de Rivadavia
Wednesday 6: San lorenzo vs Godoy Cruz
Wednesday 6: Estudiantes de La Plata vs Platense 
Saturday 9: Independiente vs River Plate 
Saturday 9: Gimnasia de La Plata vs Barracas Central
Sunday 10: Huracan vs Argentinos Juniors
Saturday 16: Velez Sarsfield vs Instituto
Saturday 16: San Lorenzo vs Sarmiento
Saturday 16: Racing Club vs Defensa Y Justicia
Sunday 17: Estudiantes de La Plata vs Boca Juniors
Sunday 17: River Plate vs Gimnasia de La Plata
Tuesday 19: Argentinos Juniors vs Rosario Central
Wednesday 20: San Lorenzo vs Godoy Cruz
Sunday 31: Independiente vs Atlético Tucuman
Sunday 31: Gimnasia de La Plata vs Deportivo Riestra
Sunday 31: Huracan vs River Plate

APRIL 2024
Sunday 7: River Plate vs Rosario Central
Sunday 7: Velez Sarsfield vs Argentinos Juniors
Sunday 7: San Lorenzo vs Defensa y Justicia
Sunday 7: Estudiantes de La Plata vs Central Cordoba
Sunday 7: Racing Club vs Lanus
Sunday 14: Independiente vs Talleres
Sunday 14: Gimnasia de La Plata vs Banfield
Sunday 14: Huracan vs Atlético Tucuman
Sunday 14: Argentinos Juniors vs Barracas Central

MAY 2024
Sunday 12: River Plate vs Central Cordoba
Sunday 12: Argentinos Juniors vs Rosario Central
Sunday 12: Huracan vs Defensa y Justicia
Sunday 12: Gimnasia de La Plata vs Velez Sarsfield
Sunday 12: Independiente vs Talleres
Sunday 19: Velez Sarsfield vs Newells Old Boys
Sunday 19: San Lorenzo vs Lanus
Sunday 19: Estudiantes de La Plata vs Deportivo Riestra
Sunday 19: Racing Club vs Argentinos Juniors
Sunday 19: River Plate vs Belgrano
Sunday 26: Argentinos Juniors vs River Plate
Sunday 26: Huracan vs Instituto
Sunday 26: Gimnasia de La Plata vs Banfield
Sunday 26: Independiente vs Velez Sarsfield

JUNE 2024
Sunday 2: Velez Sarsfield vs Atlético Tucuman
Sunday 2: San Lorenzo vs Sarmiento
Sunday 2: Estudiantes de La Plata vs Godoy Cruz
Sunday 2: Racing Club vs Deportivo Riestra
Sunday 2: River Plate vs Tigre
Wednesday 12: Argentinos Juniors vs Central Cordoba
Wednesday 12: Huracan vs Independiente de Rivadavia
Wednesday 12: Gimnasia de La Plata vs Barracas Central
Wednesday 12: Independiente vs Banfield

Schedule subject to change of dates and addition of new matches depending on the progress of the tournaments, please check regularly for updates.

Contact me and make your reservation!

You Might Also Like

0 comments: